Coaching Staff
Varsity Coach: Ms. Beth Winkeler
Varsity Assistant Coaches: Mrs. Kysa Richter and Ms. Lindsey Lappe
Junior Varsity Coaches: Ms. Roxzen Pelczynski and Ms. Taylor Kuhl
ICCA State Competition Accomplishments
Varsity
2008 Varsity Co-Ed Division Third Place
2013 Varsity Medium Division Third Place
2017 Varsity Small Division Third Place
Junior Varsity
2008 and 2009 Junior Varsity Small Division State Champions
2013 Junior Varsity Small Division Fourth Place
Stunt Group
2013 Female Division Second Place
IHSA State Competition Accomplishments
2006 Varsity Co-Ed Division Third Place
2017 Varsity Co-Ed Division Seventh Place
ICCA Invitationals (JV and V)
December 9, 2019: Pinckneyville High School (JV 11:00 a.m., Varsity 2:10 p.m.)
December 16, 2019: Edwardsville High School
January 20, 2019: Mater Dei Catholic High School
ICCA Championship
January 5, 2019 - Varsity: Bank of Springfield Center, Springfield
January 6, 2019 - JV: Bank of Springfield Center, Springfield
IHSA Sectional (Varsity)
January 26, 2019: Edwardsville High School
IHSA State Finals (Varsity)
February 1-2, 2019: Grossinger Motors Arena, Bloomington
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Colten Strotheide
DATE | EVENT | TIME | LOCATION |
---|---|---|---|
August 28 | Mascoutah Kickoff | Girls 9:30 a.m. Boys 10:15 a.m. |
Mascoutah Middle School |
September 4 | Granite City Invitational | 8:30 a.m. | Wilson Park |
September 11 | Carbondale Invitational | Girls 9:30 a.m. Boys 10:00 a.m. |
SIUC Cross Country Course |
September 18 | Olney Invitational | 9:30 a.m. | Olney Central College |
September 20 | Nashville Invitational | 4:30 p.m. | Washington County Conservation Area |
September 25 | Freeburg Invitational | 9:00 a.m. | Smithton Community Park |
September 29 | Triad Invitational | 4:00 p.m. | Triad HS |
October 2 | Wesclin Invitational | Girls 9:00 a.m. Boys 9:45 a.m. |
|
October 5 | Carlinville Invitational | Girls 4:45 p.m. Boys 5:15 p.m. |
Loveless Park |
October 9 | Centralia Invitational | Girls 9:15 a.m. Boys 9:30 a.m. |
Foundation Park |
October 16 | St. Anthony Invitational | 9:00 a.m. | Mid-America Motorworks |
updated 9-10-21 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Jim Stiebel
Assistant Coaches: Mr. Gregg Cox, Mr. Randy Dooley, Mr. Trevor Durham, Mr. Daniel Litteken, Mr. Dennis Litteken, Mr. Mark Loepker, Mr. Glenn Monken, and Mr. Mike Scheibel
DATE | OPPONENT | TIME | LOCATION |
---|---|---|---|
August 27 | Waterloo | 7:00 p.m. | Away |
September 3 | Central | 7:00 p.m. | Away |
September 10 | Althoff | 7:00 p.m. | Away |
September 17 | Marquette | 7:00 p.m. | Home |
September 24 | Quincy Notre Dame | 7:00 p.m. | Home |
October 1 | Du Quoin | 7:00 p.m. | Home |
October 9 | TDW Academy | 2:00 p.m. | Home |
October 15 | Effingham | 7:00 p.m. | Home |
October 22 | Mt. Zion | 7:00 p.m. | Away |
updated 8-8-21 |
DATE | OPPONENT | TIME | LOCATION |
---|---|---|---|
August 26 | Waterloo (Fr) | 6:00 p.m. | Home |
August 28 | Freeburg Jamboree (Fr) | 9:00 a.m. | Away |
August 28 | Waterloo (JV) | 10:00 a.m. | Home |
September 6 | Central (JV) | 6:00 p.m. | Home |
September 9 | Central (Fr) | 6:00 p.m. | Home |
September 13 | Althoff (JV) | 6:00 p.m. | Home |
September 23 | Salem (Fr) | 6:00 p.m. | Home |
September 30 | Du Quoin (Fr) | 6:00 p.m. | Away |
October 4 | Du Quoin (JV) | 6:00 p.m. | Away |
October 18 | Effingham (JV) | 6:00 p.m. | Away |
October 23 | Mt. Zion (JV) | 11:00 a.m. | Home |
updated 9-20-21 |
Coaching Staff
Boys Head Coach: Mr. Brad Kampwerth
Girls Head Coach: Mr. Mike Palm
NOTE: Home matches are held at Bent Oak Golf Course, 1725 South Broadway, Breese
DATE | OPPONENT(S) | TIME | LOCATION |
---|---|---|---|
August 12 | Prep Tour H.S. Showcase (V) | 12:00 pm | Away (Senica's Oak Ridge Golf Club) |
August 17 | Alton Redbird Tee-Off Classic (V) | 1:00 pm | Away (Spencer T. Olin Golf Course) |
August 19 | Gibault (JV-V) | 3:45 pm | Away (Acorns Golf Links) |
August 21 | The Battle at Rend Lake (V) | 1:00 pm | Away (Rend Lake Golf Course) |
August 25 | Collinsville (V) | 3:30 pm | Home |
August 27 | Dick Gerber Invitational (V) | 1:00 pm | Away (Oak Brook Golf Club) |
August 28 | Dick Gerber Invitational (V) | 8:00 am | Away (Fox Creek Golf Course) |
September 1 | Central and Mascoutah (JV-V) | 3:30 pm | Home |
September 2 | Belleville West, Nashville, and Okawville (V) | 3:30 pm | Home |
September 3 | Terrier Two-Man Challenge (V) | 1:00 p.m. | Away (Hickory Ridge Public Golf Course) |
September 7 | Central and Nashville (V) | 3:30 pm | Away (Nashville Municipal Golf Course) |
September 8 | Central and Highland (JV) | 3:30 pm | Home |
September 9 | Nashville Invitational (V) | 4:00 pm | Away (Nashville Municipal Golf Course) |
September 10 | Craig Dixon Invitational (V) | 1:00 p.m. | Away (Meadowview Golf Course) |
September 11 | Craig Dixon Invitational | 8:00 a.m. | Away (Mattoon Golf & Country Club) |
September 17 | O'Fallon Panther Classic (V) | 1:00 pm | Away (Tamarack Golf Course) |
September 20 | Highland (JV-V) | 3:30 pm | Away (Highland Country Club) |
September 22 | O'Fallon (JV) | 3:30 pm | Away (Tamarack Golf Course) |
September 23 | Futures Tournament (JV) | 1:00 pm | Away (Tamarack Golf Course) |
September 25 | Cardinal Creek Classic (V) | 8:00 am | Away (Cardinal Creek Golf Club) |
September 27 | Crusader Invitational (V) | 1:00 pm | Away (St. Clair Country Club) |
September 27 | Central (JV) | 3:30 pm | Home |
September 29 | IHSA Class 2A Regional | tba | tba |
October 4 | IHSA Class 2A Sectional | tba | tba |
October 8-9 | IHSA Class 2A State Final | tba | Away (Weibring Golf Club) |
updated 9-4-21 |
DATE | OPPONENT(S) | TIME | LOCATION |
---|---|---|---|
August 17 | Nashville | 3:30 p.m. | Away (Nashville Municipal Golf Course) |
August 19 | Christ Our Rock | 3:30 p.m. | Home |
August 26 | Central | 4:00 p.m. | Away (Bent Oak Golf Course) |
August 28 | Salem | 11:00 a.m. | Away (Salem Country Club) |
August 30 | Althoff | 3:30 p.m. | Away (Stonewolf Golf Club) |
September 2 | Greenville | 4:00 p.m. | Away (Greenville Country Club) |
September 7 | Highland | 3:30 p.m. | Away (Highland Country Club) |
September 8 | Central and Nashville | 3:30 p.m. | Away (Nashville Municipal Golf Course) |
September 15 | Greenville | 4:00 p.m. | Home |
September 16 | Okawville | 3:30 p.m. | Away (Roland Barkau Memorial Golf Course) |
September 28 | Central and Salem | 3:30 p.m. | Away (Bent Oak Golf Course) |
updated 8-19-21 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. James Arnold
Assistant Coaches: Mr. Bobby Clancy and Mr. Max Etter
DATE | OPPONENT | TIME | LOCATION |
---|---|---|---|
August 23 | Belleville East (JV-V) | 5:00 p.m. | Away |
August 25 | Jersey (JV-V) | 4:15 p.m. | Away |
August 26 | Waterloo (JV-V) | 4:15 p.m. | Away |
August 28 | Granite City (JV-V) | 1:00 p.m. | Home |
August 31 | Greenville (JV-V) | 4:30 p.m. | Home |
September 1 | Centralia (JV-V) | 4:30 p.m. | Home |
September 2 | Wesclin (JV-V) | 4:30 p.m. | Away |
September 4 | Central (JV-V) | 12:00 p.m. | Home |
September 9 | Marquette (JV-V) | 5:00 p.m. | Away |
September 13 | Highland (V then JV) | 4:15 p.m. | Away |
September 14 | Altamont (JV-V) | 4:30 p.m. | Home |
September 16 | Mt. Vernon (JV-V) | 4:30 p.m. | Home |
September 18 | St. Pius X (V) | 3:00 p.m. | Home (Gordon Moore Park) |
September 20 | Althoff (JV-V) | 5:00 p.m. | Away |
September 21 | Gibault (JV-V) | 5:00 p.m. | Away |
September 22 | Freeburg (JV-V) | 4:30 p.m. | Home |
September 28 | Fr. McGivney (V then JV) | 4:30 p.m. | Away |
October 2 | Teutopolis (JV-V) | 10:00 a.m. | Home |
October 4 | Hillsboro (JV-V) | 4:30 p.m. | Home |
October 5 | Lebanon (V) | 4:30 p.m. | Away |
October 6 | Belleville West (JV-V) | 4:30 p.m. | Home |
October 7 | Olney (JV-V) | 4:30 p.m. | Home |
updated 8-22-21 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Chad Rakers
Assistant Coaches: Chelsea Crocker, Morgan Dall, Madi Haake, and Cortney Walker
IHSA Accomplishments
Class 3A State Champions: 2010 and 2011
Class A State Champions: 1987, 1993, 1994, 1995, 2001
Class 2A State Runner-Up: 2009
Class 3A Third Place: 2014
Additional Website: Mater Dei Lady Knights Volleyball
DATE | OPPONENT | TIME | LOCATION |
---|---|---|---|
August 31 | Triad (Fr-JV-V) | 5:00 p.m. Fr 5:00 p.m. JV-V |
Away |
September 1 | Roxana (Fr-JV-V) | 6:00 p.m. Fr 6:00 p.m. JV-V |
Home |
September 3 | Tiger Classic Tournament (V) | tba | Away (Edwardsville) |
September 4 | Tiger Classic Tournament (V) | tba | Away (Edwardsville) |
September 9 | Belleville West (Fr-JV-V) | 6:00 p.m. Fr 6:00 p.m. JV-V |
Home |
September 10 | Crossroads Classic Tournament (V) | tba | Away (Effingham) |
September 11 | Crossroads Classic Tournament (V) | tba | Away (Effingham) |
September 14 | Staunton (Fr-JV-V) | 5:00 p.m. | Away |
September 16 | Granite City (Fr-JV-V) | 6:00 p.m. Fr 6:00 p.m. JV-V |
Home |
September 18 | Central (Fr-JV-V) | 12:00 p.m. | Home |
September 21 | Freeburg (Fr-JV-V) | 5:00 p.m. | Away |
September 25 | St. Francis Borgia and Rock Bridge (V) |
10:00 a.m. | Away (St. Francis Borgia) |
September 25 | Edwardsville Tournament (JV) | tba | Away |
September 25 | Edwardsville Tournament | tba | Away |
October 1 | Metro East Classic Tournament (V) | tba | Away (Belleville East) |
October 2 | Metro East Classic Tournament (V) | tba | Away (Belleville East) |
October 5 | Gibault (Fr-JV-V) | 5:00 p.m. | Away |
October 11 | O'Fallon (Fr-JV-V) | 6:00 p.m. Fr 6:00 p.m. JV-V |
Home |
October 12 | Althoff (Fr-JV-V) | 5:00 p.m. | Away |
October 14 | Highland (Fr-JV-V) | 6:00 p.m. Fr 6:00 p.m. JV-V |
Home |
October 16 | Cor Jesu (Fr-JV-V) | 11:00 a.m. Fr 11:00 a.m. JV-V |
Away |
October 18 | Edwardsville (Fr-JV-V) | 6:00 p.m. Fr 6:00 p.m. JV-V |
Home |
October 22 | Quincy Notre Dame Tournament (V) | tba | Away |
October 23 | Quincy Notre Dame Tournament (V) | tba | Away |
updated 9-4-21 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Cory Arentsen
Assistant Coaches: Mr. Connor Beckmann, Mr. Trevor Durham, Mr. Adam Etter, and Mr. Gary Pollmann
DATE | OPPONENT | TIME | LOCATION |
---|---|---|---|
November 22 | Lovejoy at MEL Turkey Tip-Off Tournament (V) |
5:30 p.m. | Away |
November 23 | Marissa at MEL Turkey Tip-Off Tournament (V) |
4:00 p.m. | Away |
November 24 | Metro-East Lutheran at MEL Turkey Tip-Off Tournament (V) |
8:30 p.m. | Away |
November 26 | MEL Turkey Tip-Off Tournament (V) | tbd | Away |
December 3 | John Burroughs (JV-V) | 5:30 p.m. | Away |
December 4 | Marquette (Fr-JV-V) | 4:30 p.m. | Away |
December 7 | Althoff (JV-V) | 6:00 p.m. | Home |
December 8 | Whitfield (JV-V) | 5:30 p.m. | Away |
December 17 | Gibault (JV-V) | 6:15 p.m. | Home |
December 18 | Edwardsville at Greenville Comets Shootout (V) |
6:00 p.m. | Away |
December 27 | Mater Dei Christmas Tournament (V) | tba | Home |
December 28 | Mater Dei Christmas Tournament (V) | tba | Home |
December 29 | Mater Dei Christmas Tournament (V) | tba | Home |
December 30 | Mater Dei Christmas Tournament (V) | tba | Home |
January 4 | Civic Memorial (JV-V) | 6:00 p.m. | Away |
January 8 | Belleville West (JV-V) | 6:00 p.m. | Away |
January 11 | Triad (JV-V) | 6:00 p.m. | Away |
January 14 | St. Anthony (JV-V) | 6:00 p.m. | Away |
January 19 | Metro-East Lutheran at Nashville Invitational Tournament (V) |
7:30 p.m. | Away |
January 21 | Nashville at Nashville Invitational Tournament (V) |
7:30 p.m. | Away |
January 22 | Nashville Invitational Tournament (V) | tba | Away |
January 25 | Madison (JV-V) | 6:00 p.m. | Home |
January 28 | Teutopolis (JV-V) | 6:00 p.m. | Away |
January 29 | Mt. Vernon (JV-V) | 6:00 p.m. | Home |
February 1 | Centralia (Fr-JV-V) | 4:15 p.m. | Home |
February 4 | Central (JV-V) | 6:15 p.m. | Home |
February 5 | Miller Career Academy (JV-V) | 4:00 p.m. | Home |
February 12 | Lanphier @ Riverton Shootout (V) |
4:30 p.m. | Away |
February 18 | Granite City (JV-V) | 6:00 p.m. | Home |
February 25 | Columbia@ IHSA Class 2A Regional |
7:30 p.m. | Away (Wesclin) |
updated 2-24-22 |
DATE | OPPONENT | TIME | LOCATION |
---|---|---|---|
November 29 | Collinsville (Fr-So) | 6:00 p.m. | Away |
December 4 | Salem (Fr-So) | 10:00 a.m. | Home |
December 4 | Marquette (Fr-JV-V) | 4:30 p.m. | Away |
December 6 | Belleville East (Fr-So) | 6:00 p.m. | Away |
December 8 | Highland (Fr) | 7:30 p.m. follows girls (6:00 p.m.) |
Away |
December 9 | Mascoutah (Fr-So) | 6:00 p.m. | Away |
December 13 | Althoff (Fr) | 6:15 p.m. | Away |
January 3 | O'Fallon (Fr-So) | 6:00 p.m. | Home |
January 8 CANCELED | O'Fallon Tournament (Fr) | tba | Away |
January 10 CANCELED | O'Fallon Tournament (Fr) | tba | Away |
January 11 | Metro-East Lutheran (Fr) | 6:00 p.m. | Home |
January 12 | Cahokia (Fr-So) | 6:00 p.m. | Home |
January 20 | Greenville (Fr) | 6:00 p.m. | Home |
January 22 | Central (Fr-So) | 10:00 a.m. | Away |
January 27 | Nashville (Fr-So) | 6:00 p.m. | Home |
February 1 | Centralia (Fr-JV-V) | 4:15 p.m. | Home |
February 5 | Cahokia (Fr-So) | 9:30 a.m. | Away |
February 9 CANCELED |
Althoff (Fr) | 6:00 p.m. | Home |
February 12 | Okawville (Fr) | 10:00 a.m. | Away |
updated 2-7-22 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Craig Zurliene
Assistant Coaches: Mrs. Terri Souder and Mrs. Bridget Winter
DATE | OPPONENT | TIME | LOCATION |
---|---|---|---|
November 16 | Springfield Southeast @ Alton Lady Redbird Tip-Off Tournament (V) |
6:00 p.m. | Away |
November 19 | Alton @ Alton Lady Redbird Tip-Off Tournament (V) |
7:30 p.m. | Away |
November 20 | Jerseyville @ Alton Lady Redbird Tip-Off Tournament (V) |
1:00 p.m. | Away |
November 24 | Edwardsville @ O'Fallon Shootout (V) |
1:00 p.m. | Away |
November 29 | Marquette (Fr-JV-V) | 4:30 p.m. | Away |
December 1 | Belleville West (Fr-JV-V) | 5:00 p.m. | Away |
December 4 | Carterville (JV-V) | 12:00 p.m. | Away |
December 6 | Central (JV-V) | 6:15 p.m. | Home |
December 13 | Highland (JV-V) | 6:00 p.m. | Home |
December 14 | Okawville (JV-V) | 6:00 p.m. | Away |
December 18 | Christ Our Rock (JV-V) | 6:15 p.m. | Away |
December 27 | Mascoutah Invitational (V) | tba | Away |
December 28 | Mascoutah Invitational (V) | tba | Away |
December 29 | Mascoutah Invitational (V) | tba | Away |
January 5 | Althoff (JV-V) | 6:15 p.m. | Home |
January 8 | Rochester at Central PAWS Shootout (JV) |
4:45 p.m. | Away |
January 8 | Rochester at Central PAWS Shootout (V) |
6:30 p.m. | Away |
January 10 | O'Fallon (JV-V) | 6:00 p.m. | Home |
January 12 | Granite City (JV-V) | 6:00 p.m. | Away |
January 13 | East St. Louis (JV-V) | 6:00 p.m. | Home |
January 15 | Taylorville at Highland Tournament (V) |
8:30 p.m. | Away |
January 18 | Alton at Highland Tournament (V) |
8:30 p.m. | Away |
January 19 | Highland Tournament (V) | tba | Away |
January 20 | Highland Tournament (V) | tba | Away |
January 22 | Highland Tournament (V) | tba | Away |
January 24 | Civic Memorial (JV-V) | 6:00 p.m. | Home |
January 29 | Nashville (Fr-JV-V) | 12:00 p.m. | Home |
January 31 | Teutopolis (Fr-JV-V) | 5:00 p.m. | Home |
February 5 | Miller Career Academy (JV-V) | 12:30 p.m. | Home |
February 14 | Columbia at IHSA Class 2A Regional |
7:30 p.m. | Away (Freeburg) |
February 17 | Freeburg at IHSA Class 2A Regional |
7:00 p.m. | Away (Freeburg) |
February 22 | Benton @ IHSA Class 2A Sectional |
7:30 p.m. | Away (Nashville) |
February 25 | Carterville@ IHSA Class 2A Sectional |
7:00 p.m. | Away (Nashville) |
updated 2-24-22 |
DATE | OPPONENT | TIME | LOCATION |
---|---|---|---|
November 22 | Civic Memorial at Fr. McGivney Tournament (Fr-So) |
7:30 p.m. | Away |
November 24 | Fr. McGivney Tournament (Fr-So) | 6:00 p.m. | Away |
November 27 | Fr. McGivney Tournament (Fr-So) | tba | Away |
November 29 | Marquette (Fr-JV-V) | 4:30 p.m. | Away |
December 1 | Belleville West (Fr-JV-V) | 5:00 p.m. | Away |
December 11 | Belleville East | 10:00 a.m. | Home |
December 15 | Central | 6:00 p.m. | Home |
December 18 | Pinckneyville | CANCELED | Away |
December 27 | Belleville East Lancer Tournament | tba | Away |
December 28 | Belleville East Lancer Tournament | tba | Away |
CANCELED January 8 | Belleville West Jamboree | tba | Away |
CANCELED January 11 | Nashville | 6:00 p.m. | Away |
January 13 | Civic Memorial | 5:00 p.m. | Away |
January 22 | Waterloo | 11:30 a.m. | Away |
January 26 | Belleville East | 6:00 p.m. | Away |
January 29 | Nashville (Fr-JV-V) | 12:00 p.m. | Home |
January 31 | Teutopolis (Fr-JV-V) | 5:00 p.m. | Home |
February 2 | Mt. Vernon | 6:00 p.m. | Away |
updated 1-5-22 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Jeff Johnson
Assistant Coach: Mr. Todd Frey
NOTE: Home matches held at V&H Recreation, 732 North 4th Street, Breese
DATE | OPPONENT | TIME | LOCATION |
---|---|---|---|
November 18 | Christ Our Rock (boys) | 3:30 p.m. | Home |
November 20 | Salem Invitational (boys) | 9:00 a.m. | Away (Salem Bowl) |
November 23 | Lebanon | 3:00 p.m. | Away (St. Clair Bowl) |
November 29 | Althoff | 3:30 p.m. | Home |
December 1 | Althoff | 3:00 p.m. | Away (St. Clair Bowl) |
December 2 | Gibault (varsity boys) | 3:30 p.m. | Home |
December 6 | Granite City | 3:30 p.m. | Home |
December 7 | Gibault (varsity boys) | 3:15 p.m. | Away (West Park Bowl) |
December 8 | Dupo | 3:30 p.m. | Home |
December 9 | Cahokia | 3:00 p.m. | Away (St. Clair Bowl) |
December 11 | Columbia Kegler Tournament | 9:00 a.m. | Away (West Park Bowl) |
January 4 | Lebanon | 3:30 p.m. | Home |
January 8 | Carterville Invitational | 9:00 a.m. | Away (S.I. Bowl) |
January 11 | Cahokia | 3:30 p.m. | Home |
January 12 | Granite City | 3:30 p.m. | Away (Airport Plaza Bowl) |
January 15 | IHSA Regional (boys) | tba | tba |
February 5 | IHSA Regional (girls) | tba | tba |
updated 11-17-21 |
Coaching Staff
Varsity Coach: Ms. Beth Winkeler
Varsity Assistant Coaches: Mrs. Kysa Richter and Ms. Lindsey Lappe
Junior Varsity Coaches: Ms. Roxzen Pelczynski and Ms. Taylor Kuhl
ICCA State Competition Accomplishments
Varsity
2008 Varsity Co-Ed Division Third Place
2013 Varsity Medium Division Third Place
2017 Varsity Small Division Third Place
Junior Varsity
2008 and 2009 Junior Varsity Small Division State Champions
2013 Junior Varsity Small Division Fourth Place
Stunt Group
2013 Female Division Second Place
IHSA State Competition Accomplishments
2006 Varsity Co-Ed Division Third Place
2017 Varsity Co-Ed Division Seventh Place
ICCA Invitationals (JV and V)
December 9, 2019: Pinckneyville High School (JV 11:00 a.m., Varsity 2:10 p.m.)
December 16, 2019: Edwardsville High School
January 20, 2019: Mater Dei Catholic High School
ICCA Championship
January 5, 2019 - Varsity: Bank of Springfield Center, Springfield
January 6, 2019 - JV: Bank of Springfield Center, Springfield
IHSA Sectional (Varsity)
January 26, 2019: Edwardsville High School
IHSA State Finals (Varsity)
February 1-2, 2019: Grossinger Motors Arena, Bloomington
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Jared Green
Varsity Assistant Coach: Mr. Chris Govero and Mr. Tom Robben
Junior Varsity Coach: Mr. Thomas Schniers
Freshman Coach: Mr. Trevor Durham
NOTE: For home games, varsity plays at Mater Dei and junior varsity and freshman play at Breese Northside Park.
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
March 19 | 11:00 a.m. | St. Anthony (V) | Away |
March 19 | 1:00 p.m. | St. Anthony (JV) | Away |
March 21 | 4:30 p.m. | Okawville (V) | Home |
March 22 | 4:30 p.m. | Carlyle (JV) | Home |
March 24 | 4:30 p.m. | Wesclin (V) | Home |
March 24 | 4:30 p.m. | Wesclin (JV) | Away |
March 26 | 10:00 a.m. | Vandalia (V) | Home |
March 26 | 2:00 p.m. | South Central (V) | Home |
March 28 | 4:15 p.m. | Triad (JV-V) | Home |
March 29 | 4:30 p.m. | Teutopolis (V) | Home |
March 30 | 4:15 p.m. | Civic Memorial (JV-V) | Home |
March 31 | 4:15 p.m. | O'Fallon (JV- V) | Home |
April 2 | 11:00 a.m. | Freeburg - DH (JV) | Home |
April 5 | 4:30 p.m. | Highland (JV-V) | Away |
April 6 | 4:30 p.m. | Nashville (JV-V) | Home |
April 7 | 4:30 p.m. | Okawville (JV) | Away |
April 8 | 4:30 p.m. | Salem (JV-V) | Away |
April 9 | 10:00 a.m. Varsity 12:00 p.m. JV |
Highland (JV-V) | Away (Glik Park) |
April 11 | 4:30 p.m. | Greenville (JV-V) | Away |
April 13 | 4:30 p.m. | Centralia (JV-V) | Away |
April 14 | 4:30 p.m. | Hillsboro (JV-V) | Home |
April 16 | 10:00 a.m. | Columbia (JV) | Home |
April 16 | 12:00 p.m. | Columbia (V) | Away (Belleville East) |
April 16 | 2:00 p.m. | Belleville East (V) | Away (Belleville East) |
April 16 | 2:00 p.m. | Belleville East (JV) | Home |
April 18 | 4:30 p.m. | Althoff (JV-V) | Away |
April 20 | 4:30 p.m. | Collinsville (JV-V) | Away |
April 22 | 4:30 p.m. | Salem (JV-V) | Home |
April 23 | 11:00 a.m. | Marquette DH (JV-V) | Home |
April 25 | 4:30 p.m. | Granite City (JV-V) | Away |
April 28 | 4:30 p.m. | O'Fallon (JV-V) | Away |
April 29 | 4:30 p.m. | Valmeyer (V) | Away |
April 29 | 4:30 p.m. | Odin (JV) | Away |
May 2 | 4:30 p.m. | Fr. McGivney (JV-V) | Away |
May 4 | 4:30 p.m. | Gibault (V) Gibault (JV) |
Away Home |
May 5 | 4:30 p.m. | Metro-East Lutheran (V) | Home |
May 6 | 4:30 p.m. | Edwardsville (JV) | Home |
May 9 | 4:30 p.m. | Central (JV-V) | Home |
May 12 | 4:30 p.m. | Mascoutah (JV-V) | Home |
May 13 | 4:30 p.m. | Mt. Vernon (JV-V) | Away |
May 16 | 4:30 p.m. | Woodlawn (V) | Home |
updated 4-15-22 |
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
March 19 | 11:00 a.m. | Mascoutah - DH | Away |
March 30 | 4:30 p.m. | O'Fallon | Away |
April 2 | 11:00 a.m. | Triad - DH | Home |
April 6 | 4:30 p.m. | Central | Away |
April 21 | 4:30 p.m. | Civic Memorial | Away |
April 23 | 10:00 a.m. | Highland - DH | Away |
April 26 | 4:30 p.m. | Mt. Vernon | Away |
April 27 | 4:30 p.m. | Central | Home |
April 29 | 4:30 p.m. | Alton | Home |
May 5 | 4:30 p.m. | Metro-East Lutheran | Home |
updated 4-15-22 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Wyatt Essenpreis
Assistant Coach: Ms. Lindsey Lappe
NOTE: For home games, unless noted, varsity plays first, followed by junior varsity.
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
March 15 | 5:30 p.m. | Marion @Metro Cup Showcase (V) |
Away (Mascoutah) |
March 17 | 5:30 p.m. | Murphysboro @ Metro Cup Showcase (V) |
Away (Althoff) |
March 19 | 1:00 p.m. | Jerseyville @ Metro Cup Showcase (V) |
Away (Gordon Moore Park) |
March 21 | 4:30 p.m. | Fr. McGivney (V) | Away |
March 22 | 4:15 p.m. | Waterloo (V then JV) | Away |
March 24 | 4:30 p.m. | Marquette (V then JV) | Home |
March 26 | 10:00 a.m. | Roxana (V) | Home |
March 28 | 4:30 p.m. | Salem (V) | Away |
March 31 | 4:30 p.m. | Freeburg (JV then V) | Away |
April 1 | 4:30 p.m. | Mascoutah (V then JV) | Home |
April 2 | 1:30 p.m. | tbd | Away (Gordon Moore Park) |
April 7 | 5:00 p.m. | Gibault (V) | Away |
April 9 | 11:00 a.m. | Pinckneyville (V) | Away |
April 12 | 4:30 p.m. | Highland (V) | Home |
April 14 | 4:30 p.m. | Wesclin (JV) | Home |
April 18 | 4:30 p.m. | Belleville West (V then JV) | Home |
April 21 | 5:00 p.m. | Collinsville (JV then V) | Away |
April 27 | 4:30 p.m. | Highland (V) | Away |
April 30 | 10:00 a.m. | Central (V) | Home |
May 3 | 4:30 p.m. | Althoff (V then JV) | Home |
May 4 | 4:30 p.m. | Southwestern (V) | Home |
May 6 | 4:15 p.m. | Civic Memorial (V then JV) | Away |
updated 3-26-22 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Mike Palm
IHSA Accomplishments
2010 Class 3A State Final Four
2019 Class 2A Sectional Champions
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
March 19 | 11:30 a.m. 1:00 p.m. |
Red Bud Pinckneyville |
Away (Pinckneyville) |
March 21 | 4:30 p.m. | Okawville | Home |
March 22 | 4:30 p.m. | O'Fallon | Home |
March 24 | 4:30 p.m. | Wesclin | Home |
March 26 | 10:00 a.m. | Mascoutah | Away |
March 28 | 4:30 p.m. | Carlyle | Away |
March 29 | 4:15 p.m. | Highland | Home |
March 30 | 4:30 p.m. | Collinsville | Away |
March 31 | 4:30 p.m. | Greenville | Home |
April 2 | 11:00 a.m. | Richland County - DH | Home |
April 4 | 4:30 p.m. | Hillsboro | Home |
April 5 | 4:15 p.m. | Triad | Home |
April 11 | 4:30 p.m. | Lebanon | Away |
April 18 | 4:00 p.m. | Belleville East | Away |
April 20 | 4:00 p.m. | Central | Home |
April 23 | 10:00 a.m. | Edwardsville - DH | Away |
April 25 | 4:30 p.m. | Centralia | Away |
April 27 | 4:30 p.m. | Marquette | Away |
April 30 | tba | Johnston City | Away |
May 4 | 4:30 p.m. | Gibault | Away |
May 7 | tba | Casey-Westfield Tournament | Away |
May 10 | 4:30 p.m. | Freeburg | Away |
May 11 | 4:30 p.m. | Belleville West | Home |
May 13 | 4:30 p.m. | Althoff | Home |
May 14 | 1:30 p.m. | Fr. McGivney | Away |
May 16 | 4:30 p.m. | Woodlawn | Home |
updated 4-15-22 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Daniel Litteken
Assistant Coach: Mr. Colten Strotheide
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
March 24 | 4:00 p.m. | Nashville Invitational (Boys and Girls) |
Away |
April 5 | 4:00 p.m. | Wesclin Quad Meet (Boys and Girls) |
Away |
April 9 | 10:00 a.m. | East Alton-Wood River Invitational (Boys and Girls) |
Away |
April 14 | 1:00 p.m. | Highland Invitational (Girls) |
Away |
April 16 | 10:00 a.m. | Wesclin Invitational (Boys and Girls) |
Away |
April 20 | 4:00 p.m. | Mascoutah Invitational (Girls) |
Away |
April 22 | 4:00 p.m. | Greenville Relays (Boys and Girls) |
Away |
April 25 | 3:30 p.m. | Tri-County Invitational (Boys and Girls) |
Away (Central) |
April 28 | 4:00 p.m. | Nashville Invitational (Girls) |
Away |
April 29 | 1:00 p.m. | Triad Invitational (Boys) |
Away |
May 7 | 10:00 a.m. | Collinsville Invitational (Boys) |
Away |
May 16 | 4:00 p.m. | Nashville Invitational (Boys) |
Away |
updated 3-26-22 |